środa, 25 listopada 2015

Nieruchomości gminne

Często spotykamy się ze sprzedażą nieruchomości przez gminy. Mimo, iż jest to obecnie powszechny zabieg, to wciąż nie zdajemy sobie sprawy jak to wygląda ze strony prawnej.

Sprzedaż nieruchomości gminnych została uregulowana w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarowanie nieruchomościami, która reguluje obrót nieruchomościami należącymi nie tylko do jednostek samorządu terytorialnego, ale i Skarbu Państwa.

nieruchomośćSprzedaż nieruchomości przez gminę nastąpić może tylko w formie aktu notarialnego. Taka sprzedaż następuje w formie przetargu, jednak sama ustawa przewiduje sprzedaż bez przetargów.

Jeśli gmina zamierza sprzedaż nieruchomość w drodze przetargu, ma obowiązek ogłosić przetarg, zaś w przypadku sprzedaży bezprzetargowej, do zawarcia umowy dochodzi poprzez rokowania przeprowadzone z nabywca. O formie przetargu decyduje jego organizator. przetarg ograniczony można ogłosić tylko wtedy, gdy warunki przetargu mogą być spełnione tylko przez ograniczoną liczbę osób.

Innym dobrym pomysłem nabycia nieruchomości jest kupno bez pośrednika. Wtedy możemy oszczędzić spore pieniądze kupując nieruchomość od osoby prywatnej. Ogłoszenia nieruchomości można dzisiaj znaleźć dosłownie wszędzie. W prasie, ogłoszeniach i przede wszystkim w internecie, gdzie odbywa się prawdziwy handel nieruchomościami.  

Głównym powodem skłaniającym do samodzielnej sprzedaży nieruchomości jest eliminacja kosztu związanego z wynajęciem pośrednika. Prowizja, którą pobierają biura nieruchomości, waha się od 1,5 proc do 3 proc. ceny transakcyjnej i w praktyce wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz