wtorek, 25 sierpnia 2015

Jak uniknąć parodontozy?

Na co dzień mamy do czynienia z przeróżnymi pokarmami, które mają wpływ na nasze zdrowie. Z pokarmami powiązane są również zęby, które stanowią bardzo ważny element naszego układu pokarmowego. Dodatkowo, powinniśmy szczególnie o nie dbać, ponieważ zęby nie mają funkcji regeneracyjnych. Stąd zęby stałe muszą służyć nam wiele lat, a jeśli ich zabraknie, należy pamiętać o uzupełnieniu brakującego uzębienia. 

Kamień a parodontoza
Nasze zęby dotyka wiele chorób, dlatego trzeba dbać o higienę jamy ustnej i pamiętać o niej. Chociaż nawet najstaranniejsze mycie zębów może nas nie uchronić przed kamieniem nazębnym. Już kilka minut po umyciu zębów na ich powierzchni zaczyna się tworzyć błonka. Osadza się na niej reszta jedzenie i bakterii. Warto dodać, że ta błonka wyczuwalna jest językiem już po 2 godzinach. Jest to pierwszy etap tworzenia kamienia nazębnego. Następnie, nieusuwany kamień zaczyna ciemnieć w okolicach dziąseł. Najgroźniejszy kamień ukryty jest pod dziąsłami. Jest to moment, w którym odczuwamy dyskomfort podczas jedzenie i picia, a podczas szczotkowania może pojawić się krew. Z czasem szyjki zębów odsłaniają się, a nasze zęby stają się wrażliwe na zmianę temperatury. W końcu rozwija się parodontoza, która nieleczona prowadzi do utraty zębów.

Dentysta Żory powiedział mi, że nieregularnie usuwany osad nazębny zmienia się w tak zwany kamień. Ów kamień twardnieje zbliżając się do tkanki miękkiej. Kamień drażni dziąsła, które cofają się. Powoduje to ból i dyskomfort. jeżeli w porę nie zahamujemy tego procesu, tkanki mocujące zęby ulegną uszkodzeniu. Zęby, które będą luźno osadzone w w szczęce mogą wypaść. 

Co ciekawe, nieprawdziwy jest mit, że na parodontozę cierpią tylko osoby starsze. Już u młodych ludzi obserwuje się ostre zapalenia w obrębie dziąseł. To oczywiście może prowadzić do utraty zębów, nawet w tak młodym wieku! 

Jeśli zauważysz poniższe objawy chorobowe, natychmiast udaj się do stomatologa w celu zahamowania procesu parodontozy.

Niepokojące objawy:
  • zaczerwienione i obrzmiałe dziąsła,
  • krwawienie podczas mycia zębów,
  • dziąsła się cofają,
  • nadwrażliwość na ciepło i zimno,
  • zęby zaczynają się chwiać,
  • oddech ma nieprzyjemną woń.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz